„A fiataloknak meg kell tanulniuk, hogy az energia fontos, tudniuk kell gazdálkodni vele.”
Dr. Kövesdi Zoltán, az ELMŰ-ÉMÁSZ igazgatósági tagja








A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából Magyarország külképviseletei által szervezett programok 2018-ban
2018. október 8. 10:45

A Külgazdasági és Külügyminisztérium az idén is részt vesz a Magyar Tudomány Ünnepe november eleji rendezvénysorozatában.

TEL AVIV

Nagykövetségünk 2018. október 26-án magyar, zsidó származású Nobel-díjasokat és találmányaikat mutatja be látványos fizikai kísérleteken alapuló előadások keretében három alkalommal, kb. 60 perc időtartamban az Tel-Aviv Magyar Napok keretében. Az előadások első részében az ismétlődő elemek alapvetően a magyar Nobel díjasok bemutatásából állnak, illetve az oktatás és az ember szerepéről a technológiai környezetben. A második rész mindhárom esetben a kiválasztott tudósok eredményeihez, találmányaikhoz vezető út fizikai hátterének bemutatása. A kísérletek kiválasztásának három szempontja volt: kapcsolódik a témához, látványos, meghökkentő, unikális.


forrás: http://tdf.kormany.hu/a-magyar-tudomany-unnepe-alkalmabol-magyarorszag-kulkepviseletei-altal-szervezett-2018



A képre kattintva megtekinthető működés közben!





Amikor elkezdtük, nem gondoltuk, hogy ekkora igény lesz arra, amit már tizenkettedik éve csinálunk, egész pontosan amit Tóth Pál tanár úr, fáradhatatlanul csinál.


Fotó: Béres Attila/Magyar Nemzet

"Járja az országot, és amerre jár, fizikáért csillognak a szemek. Sokak gondolták az előadás után, hogy felhagynak addigi álmaikkal, és a nemrég látottak alapján már a fizikusi pálya lebeg a szemük előtt." (Magyar Nemzet)


Fotó: Béres Attila/Magyar Nemzet

2007 őszén mutatkoztunk be a Budapesti Gárdonyi Géza Általános iskolában! Azóta mintegy háromszázezer diák látta a látványos, humoros fizikaórát.

Nemcsak a diákok figyeltek fel arra amit csinálunk:





Tóth Pál az Arcvonásokban

Az iskolákban mára fogalommá vált Fizibusz program vezetője. Gördülő szertárával tízedik éve járja az országot, hogy látványos és interaktív, tudományos show-műsorával népszerűsítse a gyerekeknek a természettudományokat, és megmutassa a fizika szépségét, olyan formában, ahogyan arra a tanórákon nincsen mód. A gyerekek pedig rock-koncerteken tapasztalható lelkesedéssel, ovációval fogadják az izgalmas előadást. Tóth Pál nemrég indult el a Zöldjárat nevű, a tudatos energiafelhasználásról, és a megújuló energiákról szóló programmal is.

Arcvonások – Kossuth – február 10., szerda – 14:05

Riporter: Felszeghy Csaba
Szerkesztő: ifj. Tóth György



A Hely: Fizibusz


Új sorozatunkban bemutatjuk azt a kísérletet, amelyet Tóth Pál visz el autójával az iskolákba.

Szerkesztő: Felszeghy Csaba
Műsorvezető: Farkas Erika
Felelős szerkesztő: Markovits Ferenc

Új sorozattal jelentkezik A hely, a Fizibusz programról beszélünk, vagyis bemutatjuk azt a játékos kísérletet, amelyet Tóth Pál visz el autójával az iskolákba, hogy közelebb vigye a fizika tudományát a gyerekekhez.


A cél, hogy a fiatalokat rászoktassák a környezettudatos energiafelhasználásra. Éppen ezért is a műsor elején egy régi, archív televíziós felvételről Öveges József professzor szólal meg az egykori, Mindenki iskolája adásából, aki azt mondta, ezt a nagyon száraz tantárgyat csak úgy lehet megszerettetni a gyerekekkel, ha cirkuszt csinálunk belőle.



Mindkét adásunkat végigkíséri Öveges professzor, sokak által ismert rezonancia kísérletének több részlete Heki kutyával archív felvételről, részleteket adunk a híres kísérlet bemutatásáról. A picike zene is a régi, a Mindenki iskolája szignálja. Stílszerűen a Tóth Pál Általános Iskola tanulóival vagyunk Kunszálláson, a helyi művelődési központban, de a két Tóth Pál, természetesen nem ugyanaz, csak a hecc kedvéért mentünk oda.


Befejező részéhez érkezik A hely kétrészes sorozata a Fizibusz programról. Ennek a műsornak az elején is egy régi, archív televíziós felvételről Öveges József professzor szólalt meg az egykori, Mindenki iskolájából. Az első részben már megkezdődött az óra Kunszálláson a Tóth Pál Általános Iskola tanulóival a helyi művelődési központban, most folytatjuk az órát Tóth Pállal és a gyerekekkel együtt a következő mutatványokkal.


Annyira beleszerettünk a fizikába, hogy egy külön részt szentelünk még a Fizibusz programnak.

A Harmadik rész tartalmából:
Annyira beleszerettünk a fizikába, hogy egy külön részt szentelünk még a Fizibusz programnak. Lesz uniós himnusz szívószálon eljátszva, amikor Tóth Pál tanár úr a szívószálat ollóval vagdosva furulyázza Beethoven híres művét. Lufit fújunk és aztán aprítunk, rugalmasságát elveszítve porrá törik, amikor hidrogén NITROGÉN éri. Persze a gyerekek is kapnak majd lufit a mutatványok, az előadás végén. Végül tűztornádóval kísérletezünk, felidézzük az emlékezetes kistarcsai esetet.







Ridikül: játékosan tanulni
2018. január 31.
A február 1-jei adás tartalmából

Fizika, kémia, matek – nem egyszerű tantárgyak, valljuk be őszintén! A tudomány népszerűsítéséért hazánkban is sokat dolgoznak, ebben az adásban olyan társaságot látunk vendégül, akik sajátos stílusukkal, összetéveszthetetlen módszereikkel, sokakkal szerettették meg ezt az elsőre idegennek tűnő világot. Ma nekünk is megmutatják, mennyire a hétköznapjaink „szerves” része a tudomány. Vendégünk lesz Tóth Zsolt, Tóth Pál és Pintér Gergő. Meglepetés-hölgyvendégünk óráin garantáltan nem unatkoznak a diákok.